AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Kino wbrew stereotypom

Jesteśmy świadkami nowej fali wyrównywania się statusów kobiet i mężczyzn, procesu redefiniowania ról społecznych, kolejnych aspektów dążenia do równouprawnienia kobiet. Fali nowej, ale przecież nie pierwszej i zapewne nie ostatniej. Zapraszamy do spojrzenia na dzisiejsze czasy z perspektywy historycznej. Publiczności Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprezentujemy cztery filmy z lat 30. ubiegłego wieku.

Poranne projekcje filmowe rozpoczynamy w niedzielę, 27 lipca filmem Mieczysława Krawicza „Moi rodzice rozwodzą się” (1938). Skomplikowana rodzinna historia opowiedziana z perspektywy nastoletniej Stefci, której rodzice postanowili iść odrębnymi drogami. W poniedziałek, 28 lipca zaprezentujemy obraz „Czy Lucyna to dziewczyna?” (1934) Juliusza Gardana, komedię pomyłek z kreacjami Jadwigi Smosarskiej i Eugeniusza Bodo. Tytułowa Lucyna to inżynierka, postać silna, aktywna, wykształcona i wyemancypowana. Na wtorek, 29 lipca zaplanowaliśmy projekcję „Drugiej młodości” (1938) w reżyserii Michała Waszyńskiego. Jeden z najambitniejszych filmów tego okresu, wnikliwie studium psychologiczne postaci. Film z Marią Garczyńską w roli Ireny, kreacją wymagającą nie tylko artystycznie, ale i charakteryzatorsko – na potrzeby scenariusza piękna aktorka pokazała się tam jako stara kobieta. W środę, 30 lipca zamkniemy ten cykl komedią „Ja tu rządzę” (1939) Mieczysława Krawicza. Film ukazuje mezalians – miłość młodego arystokraty i córki szewca, ale też prezentuje nowatorskie spojrzenie na pracującą kobietę, która zajmuje stanowisko kierownicze, nawet jeśli to jest mały rodzinny warsztat.

Lata międzywojenne, czasy szybkiego rozwoju i gwałtownych przemian znalazły swoje odbicie w postaciach filmowych przełamujących te stereotypy, związane z rolami społecznymi i życiem zawodowym, które świetnie trzymają się także dziś, po wielu latach. Nasze bohaterki szukają swojego miejsca w strefach zwyczajowo zarezerwowanych dla mężczyzn, jak Joasia z „Ja tu rządzę”, przedsiębiorcza i zdecydowana córka szewca, prowadząca warsztat silną ręką – to na nią musiał „zasłużyć” młody hrabia, hulaka i utracjusz; czy Lucyna, wykształcona za granicą, ale nie mogąca realizować się w zawodzie inżynierki. Czy to nie brzmi znajomo?

Oczywiście filmy nie mogą się obyć bez wątków obyczajowych, relacje męsko-damskie silnie przykuwały uwagę widzów kina międzywojennego, ale warto zwrócić uwagę na poziom niezależności kobiet w tym momencie historycznym. Związek małżeński nie jest już nierozerwalny, konserwatyzm społeczeństwa poluzowany, a pozostanie w małżeństwie lub odejście traktowane w kategoriach dylematów raczej życiowych niż moralnych. Te motywy szczególnie uwypuklone są w „Drugiej młodości” i „Moi rodzice rozwodzą się”.

Zapraszamy na cudowną, filmową podróż w czasie przez cztery kolejne dni w Małym Kinie. Tuż przed każdą projekcją zaplanowaliśmy wprowadzenie, ukazujące szerszy kontekst, autorstwa Michała Pieńkowskiego.

Z kolei 29 lipca o 12:00 zapraszamy na spotkanie, w którym filmograf Michał Pieńkowski przybliży miłośnikom kinematografii tajniki cyfryzacji i rekonstrukcji, zdradzi czym różni się film kolorowy od kolorowanego, pokaże jaką rewolucją było wprowadzenie dźwięku oraz opowie o dylematach i sporach dotyczących restauracji najstarszych zabytków filmowych. Spotkanie obędzie się w Salonie Black Red White.

Na filmy zapraszamy dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (FINA).

Dominika Żukowska

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow