AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Muzyczne menu Festiwalu Dwa Brzegi

Ambicją Festiwalu Dwa Brzegi jest otwartość na wielość dziedzin sztuki, bogactwo gatunków i kierunków artystycznych, a co za tym idzie także łączenie w swoim programie smaków zarówno lokalnych jak i rozpoznawalnych na całym świecie.

Tegoroczny program muzyczny to przede wszystkim koncerty w Klubie Festiwalowym Perła (start 21:00), gdzie po czerpiącym z tradycji prologu w wykonaniu Old Klezmer Trio (27.07) rządzić będą artyści młodej polskiej sceny. Kirszenbaum (28.07) – laureaci prestiżowego Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja – jest jak Wyspiański na mefedronie, a za cel stawia sobie ożywienie postfolkowych zgliszczy. Śmiało i oryginalnie interpretuje słowiański, klezmerski i anglosaski folk. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Mylił się.

Muzyczne Chwile (29.07) to projekt Maćka (Buchwalda) i Krzyśka (Dziubaka). Obaj związani są z warszawską sceną komediową, Maciek jest także reżyserem filmowym – jego „Szczęście” prezentowaliśmy w zeszłym roku na Dwóch Brzegach. Błyskotliwie i dowcipnie improwizują piosenki do tytułów zaproponowanych przez widzów. Ich legenda narodziła się w latach 70., kiedy to m.in. Bob Dylan poświęcił im tomik wierszy „Thou who art not here shall return in glory. An ode to Maciek and Krzysiek”, a Andrzej Wajda nakręcił filmy „Człowiek z malachitu” o Maćku i „Nie obiecuj mi ziemi” o Krzyśku.

Lilac (30.07), mimo że urodzeni już w XXI wieku, dojrzale odnajdują się i czerpią z różnorodnych inspiracji muzycznych i literackich, tworząc swoje przebojowe indie-rockowe opowieści. Eddie/Hai (31.07) to lubelska inicjatywa, działalność niegospodarna na własnych piosenkach, grają cyrk i konfetti deszcz. Laureaci Grand Prix na Festiwalu Piosenki Artystycznej Wschody 2019.

Jerry & The Pelican System (01.08) to prawdziwy rarytas i ambrozja dla miłośników jazzu. Zespół, którego liderem jest kompozytor i saksofonista Jerzy Mączyński, zrealizował debiutantki album dla wytwórni Polskie Nagrania w kultowej serii Polish Jazz. Oryginalny i odważny projekt, nowatorskie podejście do jazzowych brzmień, a także wielobarwność, międzygatunkowość i odrealniona, pozbawiona reguł twórczość.

Dzięki zespołowi PARA (02.08) przeniesiemy się w inny stan skupienia – muzyki i umysłu. Grają po polsku, muzykę z wnętrza. Grają bity z serca a brzmienia z Kurzwail’a. Grają ubrani w żółte barwy z elementami elektro i popu. Cykl koncertowy w Klubie Perła zakończy Huraban (03.08), muzyczne czarownice, które znajdują idealny balans między sceniczną bezczelnością, oryginalnością repertuaru i wirtuozowską techniką. W trakcie podróży kolekcjonują tematy ludowe z całego świata i orientalne instrumenty. To niepowtarzalna energia, która zdobędzie Wasze serca.

Muzyczną kartę Dwóch Brzegów wzbogaci projekt Tymański/Ciechowski (27.07), realizowany w ramach Tapas Music Festival w Przystanku Korzeniowa. Powrót do muzyki i tekstów, które nigdy nie przestały być aktualne, stając się kanonem polskiego rocka. Tymon Tymański sięga po utwory Ciechowskiego, Republiki oraz po własne kompozycje, inspirowane twórczością tczewskiego artysty.

Osoby lubujące się w lokalnych smakach i kameralnej atmosferze zapraszamy oczywiście do Mięćmierza, gdzie w programie takie specjały, jak: inspirujące się latami 80. i dbające o szacun na mieście Kokavice (30.07), poetyckie i improwizujące DGZZ (01.08), jazzowe Cinematic Piano Aleksandra Dębicza (02.08) – czarnego konia i zwycięzcy Transatlantyk Instant Composition Contest, a także wisienka na festiwalowym torcie: Dziady Kazimierskie (04.08), czyli lokalni ambasadorzy, łączący ludyczny charakter melodii ze specyficznym dowcipem.

Jeżeli będziecie złaknieni alternatywnej sztuki, prezentowanej na zaledwie 20 m kwadratowych, odwiedźcie Studio KZMRZ (27.07-03.08), gdzie codziennie o 20:00 jam sessions i koncerty. Natomiast jeżeli Wasze podniebienia są bardziej klasyczne – pamiętajcie, żeby wpisać w kalendarze koncerty organowe w Kościele Farnym: Pavel Svoboda (27.07), Josef Edwin Miltschitzky i Susanne Jutz-Miltschitzky (03.08).

Na wszystkie koncerty (z wyjątkiem koncertów organowych: 10 zł) – obowiązuje wstęp wolny. Pełny menu muzyczne tegorocznego Festiwalu znaleźć można w zakładce KONCERTY. Smacznego!

Alicja Sawicka

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow