AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Wchodzimy w nowy miesiąc

W Kinie Lubelskim kolejne ważne i wyjątkowe filmy, również premiery. Ale zanim – pokażemy nominowany do Złotej Palmy „Kwiat szczęścia” Jessici Hausner. Z Festiwalu w Cannes z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała również Emily Beecham, a sam nieco futurystyczny film opowiada między innymi o silnej potrzebie szczęścia.

Pierwsza dzisiejsza premiera, „Milczący krzyk”, odnosi się do przeszłości, historia głównej bohaterki jest wpleciona w historię pierwszej połowy XX wieku, czasy łagrów ZSRR i podzielonych powojennych Niemiec. Również premierowo festiwalowa publiczność obejrzy film „Marighella”, opowiadający o jednej z najciekawszych, najbardziej wpływowych i jednocześnie tragicznych postaci współczesnej brazylijskiej historii.

Czwartkowe projekcje w Małym Kinie rozpocznie litewski film „Uczucia” Algirdasa Dausy i Almantasa Grikevičiusa, opowiadający o powojennych realiach i wielkiej polityce, rozdzierającej kraj na dwie części. Film za wyjątkiem Litwy był zabroniony na terenie ZSRR. Zamykający retrospektywę Kazimierza Kutza obraz „Śmierć jak kromka chleba” jest bardzo osobisty, reżyser mocno przeżył wydarzenia stanu wojennego, a film został zrealizowany już w wolnej Polsce. Dziś również zamykające projekcje Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Ostatnia okazja, by poznać oryginalne i różnorodne spojrzenia młodych twórców filmowych na nasz świat. Warto również zwrócić uwagę na filmowy dokument o filmowcu – „Friedkin: bez montażu” to ciekawe spojrzenie doświadczonego reżysera takich klasyków jak „Francuski łącznik” czy „Żyć i umrzeć w Los Angeles”.

Wydarzeniem obowiązkowym w czwartkowym kalendarzu jest Lekcja kina z operatorem Piotrem Wojtowiczem. Jego specjalnością są zdjęcia w niecodziennych warunkach – lotnicze, morskie, w warunkach górskich i tropikalnych oraz zdjęcia z udziałem efektów specjalnych oraz stedicamu. Od 2019 jest profesorem sztuk filmowych. Za zdjęcia do filmu „Tam i z powrotem”, który jest punktem wyjścia naszego spotkania został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł.

W Salonie Black Red White odbędzie się wyjątkowe spotkanie poświęcone jubileuszowi 70-lecia Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Gościem będzie dyrektor instytucji, Włodzimierz Niderhaus. WFDiF to legendarna placówka oraz jeden z największych ośrodków produkcji filmowej w kraju. Muzycznym zwieńczeniem wieczoru będzie koncert Jerry & The Pelican System. Zespół założony w 2018 roku z inicjatywy saksofonisty i kompozytora Jerzego Mączyńskiego. Głos nowego pokolenia, które nie boi się przedefiniować pojęcia jazzu. I pewnie nawet się nad tym nie zastanawiają, bo lider grupy tworzy po prostu swoją muzykę.

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow