AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Wtorkowy kalejdoskop

Wtorek na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to mocne propozycje kina europejskiego, choć oczywiście nie tylko. Uhonorowany II Nagrodą LUX PRIZE „Styks” to film poruszający aktualną tematykę nielegalnej migracji do Europy, która jawi się dla stłoczonych na łodziach ludzi ziemią obiecaną. Bohaterka, która spełnia swoje marzenie i płynie samotnie w rejs podejmuje fatalną w skutkach decyzję, zgodną ze swoim sumieniem i przysięgą Hipokratesa. Kontynuujemy projekcje w retrospektywy reżyserskiej znakomitego Marco Bellocchio, dziś film „Krew z mojej krwi”.

Uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie „Błąd systemu”. Tytułowym błędem jest dziecko, wobec którego zarówno matka, jak i system opieki społecznej czują się bezradni. Dziewięcioletnia bohaterka nie radzi sobie z wybuchami złości, atakami agresji, dostosowaniem do zasad panujących w rodzinach zastępczych. Gościem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest producent filmu Peter Hartwig, na spotkanie zapraszamy po projekcji. Nominowany do Złotej Palmy film „Miłość mojego brata” to reżyserski debiut aktorki z Quebecu, Moni Chokri. Jej bohaterka jest niedojrzała, nie potrafi sobie radzić ze sobą i tkwi w niezdrowej emocjonalnej zależności od swojego brata. Kiedy ten się zakochuje, musi przeformułować swoje dotychczasowe życie.

W sekcji „I Bóg stworzył aktora” tym razem niefilmowa odsłona bohatera cyklu. Wszechstronny Wojciech Pszoniak wystąpi dziś na żywo. Specjalnie dla publiczności festiwalu Dwa Brzegi monodram „Belfer” w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Tytułowy belfer, nauczyciel po trudnych doświadczeniach z pozbawioną wiary w autorytety młodzieżą, stawia diagnozę nie tylko szkole, ale i współczesnemu społeczeństwu. W Małym Kinie film będący portretem artystki nieszablonowej i eksplorującej różne dziedziny sztuk, która przestała już być nazywana „Nickiem Cavem w spódnicy”. Reżyser „PJ Harvey. A Dog Called Money” Seamus Murphy dokumentuje swoją współpracę z tą znakomitą kompozytorką, multiinstrumentalistką, autorką tekstów i poetką.

Jaki Kazimierz? Turystyczny czy artystyczny? – właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć na panelu dyskusyjnym w Salonie Black Red White. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – w znakomitej większości kazimierzanami – zastanowimy się czy miasto naprawdę jest kolonią artystyczną. Skupimy się na przyszłości Kazimierza i o tym, jakie cele stawia sobie na kolejne lata.

I jeszcze akcenty muzyczne na Dwóch Brzegach. W Mięćmierzu – Kokavice. Trzyosobowa grupa uzdolnionych muzyków z Lublina. W ich utworach słychać inspirację latami 80. Sprawnie łączą style i tworzą unikatowe brzmienie, dotychczas niespotykane na polskiej scenie. W Klubie Festiwalowym Perła – Lilac. W 2016 roku zadebiutowali epką „…out of the dead land”, zrecenzowaną entuzjastycznie przez znajomych i portal wearefrompoland, a rok później Festiwalu Fama w Świnoujściu zdobyli tytuł laureata w kategorii Debiut. Lilac to indie-rockowe trio inspirujące się jazzową harmonią i folkowym podejściem do opowieści.

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow